Idea Mnichovického hudebního festivalu

Jak napovídá motto "Mnichovice - hudby více", iniciátoři Mnichovického hudebního festivalu chtějí do Mnichovic přinést více hudby, klasické i netradiční, a to hned do několika způsoby a na několik míst - do mnichovické základní školy, do domova pro seniory a do obou místních kostelů. Tak se hudba dostane co možná nejširšímu okruhu posluchačů. Na festivalu se představí mj. umělci, kteří v Mnichovicích a jeho okolí žijí, nebo mají k Mnichovicím vztah.

 

1. ročník festivalu: Josef Vlach

První ročník festivalu je věnován Josefu Vlachovi, českému houslistovi, primáriovi Vlachova kvarteta (předního představitele české kvartetní školy), dirigentovi a spoluzakladateli Českého komorního orchestru, který poslední roky života trávil právě v Mnichovicích a jehož rod zde dodnes žije. Od jeho narození letos 8.6. uplyne 100 let. Iniciátoři projektu jsou potomci Josefa Vlacha a první ročník s láskou věnují právě jemu a jeho odkazu.

Na Josefa Vlacha zavzpomíná na koncertě 9.6.2023 také Václav Hudeček.

Josef Vlach (8. června 1923 Ratměřice – 17. října 1988) byl český houslista a dirigent. Na Pražské konzervatoři byl žákem Stanislava Nováka a Jana Šlajse. Od roku 1947 studoval na Akademii múzických umění u Jindřicha Felda, absolvoval u Jaroslava Pekelského.

V letech 1946–1948 byl druhým koncertním mistrem v Talichově Českém komorním orchestru, poté působil krátce jako vedoucí skupiny druhých houslí v orchestru České filharmonie a v období 1949–1956 v činoherním orchestru pražského Národního divadla. Již tehdy se ale zaměřil především na komorní hudbu.

Od roku 1950 byl primáriem Vlachova kvarteta, které se později stalo synonymem tradiční české interpretace komorní hudby na světové úrovni. Historická byla účast a vítězství v roce 1955 na hudební soutěži v belgickém Lutychu, kde jednak Vlachovo kvarteto získalo 1. cenu, ale hlavně vešlo jeho interpretační umění v širší známost i mimo území republiky. V roce 1957 bylo kvarteto angažováno jako komorní soubor do Československého rozhlasu. Soubor začal pravidelně nahrávat hudební snímky (celkem asi 160 titulů) a vyjíždět na nejvýznamnější hudební festivaly celého světa, odkud se vracíval ověnčen úspěchy.

V roce 1958 obnovil Josef Vlach Český komorní orchestr, jehož byl až do své smrti uměleckým vedoucím a dirigentem. Od téhož roku byl také členem poroty mezinárodní soutěže smyčcových kvartet v Liège.

Byl vyhledávaným sólistou a komorním hráčem, spolupracoval jako dirigent s předními orchestry včetně České filharmonie, působil také jako pedagog. Uskutečnil řadu nahrávek pro československé i zahraniční nahrávací společnosti

s podporou Města Mnichovice
Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR Kudyznudy.cz - tipy na výlet