1. ročník - Josef Vlach 100 let

Program

Téma

Josef Vlach (8. června 1923 Ratměřice – 17. října 1988) byl český houslista a dirigent. Na Pražské konzervatoři byl žákem Stanislava Nováka a Jana Šlajse. Od roku 1947 studoval na Akademii múzických umění u Jindřicha Felda, absolvoval u Jaroslava Pekelského.

V letech 1946–1948 byl druhým koncertním mistrem v Talichově Českém komorním orchestru, poté působil krátce jako vedoucí skupiny druhých houslí v orchestru České filharmonie a v období 1949–1956 v činoherním orchestru pražského Národního divadla. Již tehdy se ale zaměřil především na komorní hudbu.

Od roku 1950 byl primáriem Vlachova kvarteta, které se později stalo synonymem tradiční české interpretace komorní hudby na světové úrovni. Historická byla účast a vítězství v roce 1955 na hudební soutěži v belgickém Lutychu, kde jednak Vlachovo kvarteto získalo 1. cenu, ale hlavně vešlo jeho interpretační umění v širší známost i mimo území republiky. V roce 1957 bylo kvarteto angažováno jako komorní soubor do Československého rozhlasu. Soubor začal pravidelně nahrávat hudební snímky (celkem asi 160 titulů) a vyjíždět na nejvýznamnější hudební festivaly celého světa, odkud se vracíval ověnčen úspěchy.

V roce 1958 obnovil Josef Vlach Český komorní orchestr, jehož byl až do své smrti uměleckým vedoucím a dirigentem. Od téhož roku byl také členem poroty mezinárodní soutěže smyčcových kvartet v Liège.

Byl vyhledávaným sólistou a komorním hráčem, spolupracoval jako dirigent s předními orchestry včetně České filharmonie, působil také jako pedagog. Uskutečnil řadu nahrávek pro československé i zahraniční nahrávací společnosti

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR Kudyznudy.cz - tipy na výlet